Papež František vydá v listopadu své debutové album

Ano, čtete správně! Jeho Svatost hodlá šířit své poselství naděje, víry a jednoty v podobě progresivně rockového alba. To ponese název „Wake Up!“ a bude obsahovat jedenáct skladeb. Datum vydání je naplánované na 27. listopadu. Na světě už je i první singl z této desky, který se jmenuje „Wake Up! Go! Go! Forward!“.

papež F.

To, že u nás je jednou z nejvýznamnějších osobností populární hudby již dlouhá léta zpěvák, jehož přijmení v překladu znamená Bůh, je všeobecně známá věc. Kája je prostě boží! Tohle je však něco jiného. František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, je 266. papež katolické církve, římský biskup a suverén státu Vatikán. Stal se prvním papežem, který se narodil na americkém kontinentě, a to konkrétně v argentinském Buenos Aires. Stal se také prvním papežem z jezuitského řádu Tovaryšstvo Ježíšovo. A nyní hodlá vydat své první hudební album.

Jako první tuhle senzaci oznámil koncem září věhlasný časopis Rolling Stone. Na albu Wake Up! bude papež František promlouvat ke svým posluchačům nejen  v Angličtině, ale i Italštině, Španělštině a Portugalštině. Ve svých skladbách se pak bude zabývat tématy jako jsou mír, důstojnost, problémy týkající se životního prostředí a pomoc pro ty, kteří ji nejvíce potřebují. Producentem desky bude Don Giulio Neroni. Tento italský skladatel v minulosti již spolupracoval s papežem Benediktem XVI. (který v roce 2009 vydal Alma Mater: Hudba z Vatikánu) a papežem Janem Pavlem II. (který vydal v roce 1999 album Abba Pater a v roce 2007 album Santo Subito!). Tahle deska bude však prý jiná. Posvátné hymny a výňatky z papežových nejvíce povznášejících projevů bude doprovázet vkusný hudební doprovod v rozmezí od pop-rocku až po gregoriánský chorál.

https://soundcloud.com/believedigitalitaly/wake-up-go-go-forward

papež F. 1

Že si to neumíte představit? Tak si poslechněte první singl Wake Up! Go! Go! Forward! a posuďte sami. Skladba se zpočátku jeví jako instrumentální. Výrazné elektrické kytary a atmosferické syntezátory později přejdou v mírumilovné troubení žesťů, aby pak téměř v polovině písně najednou vše ztichlo a papež vyzval posluchače k tomu, aby se probudili. Následně začne pronášet svůj proslov v anglickém jazyce, který adresoval jihokorejskému publiku v roce 2014. Proslov je doplňován i potleskem jeho příznivců, který se mně osobně ke studiové nahrávce nehodí. Po skončení proslovu dojde i na zpěv, který obstaral hudebník Tony Pagliuca. Ten pomáhal složit několik písní z alba včetně právě prvního zveřejněného singlu.

Někomu se to možná může zdát šílené. Já osobně si však myslím, že na světe jsou i mnohem šílenější věci. A i když mě singl z připravované desky příliš neoslovil, tak to neznamená, že si papež František nenajde jiné posluchače, kterým jeho album přinese jistě mnoho radosti. A o to tu přece jde, nebo snad ne?

Kamil Dočkal

Příspěvek byl publikován v rubrice Kulturní okénko a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Papež František vydá v listopadu své debutové album

  1. Pingback: Jak pařížské krveprolití ovlivnilo muzikanty po celém světě a kulturní dění v Evropě |

Napsat komentář