DVA potěšili malé i velké na zahrádce Kina Hoblina

ON se jmenuje Honza, ONA je Bára. Jsou DVA. Ale hrají nejmíň za deset. Oblíbené české hudební duo opět zavítalo do Olomouce, aby své fanoušky potěšilo živým vystoupením před tím, než si dá několika měsíční koncertní pauzu kvůli tvorbě hudby k nové počítačové hře. A tak se v poslední srpnový pátek sešli na zahrádce Kina Hoblina malí i velcí, aby společně naslouchali folklóru neexistujících národů.

dva

Někdy je to s výběrem jména pro kapelu složité a trvá značnou chvíli, než se všichni její členové nakonec shodnou. Když v roce 2006 zakládali kapelu Jan a Bára Kratochvílovi, neměli to tak těžké, začali si říkat prostě DVA. Škatulkovat je do nějakého stylu není zrovna dobrý nápad, protože tahle dvojce zhmotňuje svoje hudební vize velmi originálně. Přičtěme k tomu fakt, že příběhy z vlastních světů pak popisují svým vlastním vymyšleným jazykem, a už se vůbec nemusíme divit, že kapela zaujala nejen u nás, ale i v zahraničí.

DVA mají za sebou několik úspěšných turné nejen po Evropě, ale i po Spojených státech amerických či Austrálii. Kromě toho, že vydali už tři alba, mají na kontě i několik soundtracků k divadelním hrám, animovaným filmům a také k počítačové hře Botanicula od českého animátora Járy Plachého. V současné době kapela dokončuje turné na podporu zatím její poslední desky Nipomo, aby si následně dala na chvíli koncertní pauzu a začala se věnovat nahrávání hudby k nové počítačové hře.

dva 1

Když jsem dorazil na Hoblinu zhruba pět minut před sedmou hodinou večerní, kdy měl koncert začínat, bylo mi jasné, že ani DVA nezačnou včas. Oba členové kapely totiž seděli u posledního venkovního stolu, který byl nejblíže malého podia, a pochutnávali si na občerstvení z grilu. Nikomu to však očividně nevadilo, většina návštěvníků seděla u ostatních stolů zabraná do různých hovorů a ani to nevypadalo, že by tu měl proběhnout nějaký koncert. Opozdilci, kteří mezitím stále proudili na zahrádku Hobliny spíš naopak menší zdržení začátku koncertu uvítali. Avšak kolem půl osmé už byli oba muzikanti připraveni na pódiu a zpěvačka Bára nesmělým hlasem pobízela návštěvníky, aby se kapely nebáli, vstali od stolů a přesunuli se blíže. Značná část z nich tak opravdu učinila, našli se však i takoví, kteří celý koncert i za cenu horšího výhledu sledovali raději z pohodlí lavičky pod zadkem a půllitrem piva před sebou. DVA mezitím na podiu střídali nástroje jako ponožky. Základem byla po většinu koncertu kytara, kterou doplňoval nejen saxofon, ale i klarinet. Zpěvák Honza taky často nahrával různé živé smyčky, a tak mimojiné kapela dokázala, že je možné hrát i na staré hrnce. Koncert měl vyloženě komornější atmosféru, o jejíž uvolnění se postarali ti nejmenší, kteří utíkali od svých statických rodičů a dováděli spolu tam, kde se na punkových koncertech odehrává pogo. A když se přece hýbou děti, tak se rodiče nenechají zahanbit! No a rázem se minimálně houpal do rytmu snad každý návštěvník koncertu, ti nejodvážnější si dokonce dopřáli i chvilku společenského tance.

Bylo vidět, že oběma muzikantům se hned hrálo o něco lépe a já se utvrdil v tom, že jsem snad nikdy předtím neviděl mezi hudebníky takovou  harmonii, jako právě mezi Bárou a Honzou. Během večera zazněl průřez celou kapelní tvorbou a koncert byl doplněn i o divadelní vložku Báry, která na chvíli úmyslně zkolabovala, aby za jásotu dětí po chvíli opět povstala a dokončila píseň. Když se pak už DVA chystali z pódia, diváci je odejít nenechali a potleskem si vynutili jako přídavek další písně. Na úplný závěr koncertu si pak pro ně kapela přichystala jedno překvapení. Olomouc totiž byla prý prvním městem, kde si fanoušci kapely mohli zakoupit originální ponožky, které kapela DVA prodává po jedné! Pár ponožek vyšel na stovku a byl o ně obrovský zájem. I já si svůj pořídil. Na závěr nezbývá než doufat, že se kapela do našeho města zase někdy v budoucnu vrátí. DVA mají totiž úžasnou schopnost, že i když zpívají ve vymyšleném jazyce, na jejich koncertech jim rozumí snad všichni. Že by to bylo tím, že za ně mluví jejich hudba?

Kamil Dočkal

Příspěvek byl publikován v rubrice Reporty z koncertů a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “DVA potěšili malé i velké na zahrádce Kina Hoblina

  1. Pingback: Jak pařížské krveprolití ovlivnilo muzikanty po celém světě a kulturní dění v Evropě |

Napsat komentář