Vánoční trhy Olomouc ve čtvrtek zasypali Zrní, v pátek vyvstala otázka Poletíme?

Po sněhu zatím ani památky, nicméně Štědrý den se nezadržitelně blíží. Každoroční olomoucké Vánoční trhy jsou v plném proudu. Pro někoho to znamená hektolitry punče, pro jiného zas hektolitry punče a tuny všemožného žrádla. Sportovně založení jedinci je zase mají spojené s kluzištěm na Dolním náměstí. K jedinečné atmosféře těchto trhů však neodmyslitelně patří i bohatý kulturní program. Z něj mě letos nejvíce zaujaly koncerty kapel Zrní a Poletíme?

Zrní1

Vánoční trhy v Olomouci se staly vyhlášenou tradicí. Uprostřed historického centra města nabízí neopakovatelnou předvánoční atmosféru. Podle stránek kudyznudy.cz se návětěvníci mohou těšit na hodnotný program s populárními skupinami všech žánrů, divadlem pro malé i velké, adventní zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled na náměstí, více než osm desítek stánků s kvalitním zbožím i vyhlášeným punčem. O kvalitě onoho vyhlášeného punče se každoročně mezi Olomoučany (a samozřejmě i Olomoučankami) vedou spory, nicméně gurmánské choutky bych nechal stranou a byl rád, že nás v té zimě aspoň něco zahřeje. I tento rok je k dispozici bezplatné kluziště na Dolním náměstí, jehož provoz potrvá až do 11.1.2016. Vánoční trhy pak trvají do Štědrého dne.

Kulturní program olomouckých trhů je opravdu různorodý, mnoho kapel na něm se však každoročně opakuje. Letos jsem s těžkým srdcem prošvihl například kapely Buty či November 2nd. U první jmenované skupiny mě to ani zas tak nemrzí, protože jsem je na trzích viděl loni. November 2nd jsem ještě naživo neviděl nikdy, tak třeba příští rok. Nicméně vystoupení populárních skupin Zrní a Poletíme? jsem byl odhodlán nepropásnout. Navíc se to sešlo tak, že tyto dvě kapely vystupovaly den po sobě.

Zrní2

Ve čtvrtek 3.12.2015 byli na programu pouze Zrní, po kterých se ještě večer uskutečnilo zpívání koled s Českým rozhlasem Olomouc. Kladenská sebranka je v Olomouci skoro jako doma, vždyť na Vánočních trzích vystupovali již v roce 2013. Začátek jejich koncertu byl naplánovaný na 17:45 a jelikož jsem na město dorazil s menším zpožděním, Horním náměstím se při mém příchodu již rozléhaly libé tóny. Skupinu jsem naživo viděl již nesčetněkrát a doporučuji její koncert navštívit každému. Kluci svůj styl nazývají něžný artbrut či kladenskej uhelnej zen. Zrní tvoří čtyři Janové a jeden Ondřej. Frontman Jan Unger kromě zpěvu rovněž hraje na akustickou kytaru, někdy také zaduje do flétny či na kolenou mlátí do starého činelu. Jeho poznávacím znakem je, že na pódiu dovádí zásadně na boso. Za což měl ode mě ve čtvrtek velký respekt, protože já v davu klepal kosu. Jan Juklík sice má mít na starosti jen kytaru a zpěv, ale nedělá mu problém ani zasednou za bicí soupravu, to když bubeník Ondřej Slavík má zrovna na práci beatbox nebo svůj akordeon. Ke zvuku skupiny pak neodmyslitelně patří housle v podání Jana Fišera. Posledním Honzou v kapele je baskytarista Jan Caithaml. Svou procítěnou muziku kluci tvoří již od roku 2001 ve stejné sestavě. K jedinečnému zážitku z jejich tvorby pak rovněž přispívají hravé české texty. Za tu dobu, co spolu působí, nasbírali mnoho zkušeností, na pódiu už je tedy téměř nic nerozhází. V Olomouci to byli opět ti klasičtí Zrní, kteří dokáží svou duchaplnou hudbou zahřát nejedno srdéčko. Však taky jejich koncert sledoval značně početný dav, který skupinu odměňoval vydatným potleskem po každé písni. Během vystoupení zazněl průřez tvorbou, nechyběly jak věci z poslední desky Následuj kojota, tak i ze starších alb. Na začátku oblíbené písně Hýkal si zpěvák Jan Unger dovolil menší vánoční vsuvku, když zahrál na svou flétnu tóny notoricky známé koledy. O půl sedmé už se Zrní začali loučit, diváci je však potleskem poprosili o přídavek. Kapela přání vyslyšela, jenže když se fanoušci dožadovali další oblíbené písně Rychta, Zrní řekli NE! Dost už prý mají této písničky. Z toho mi bylo trochu smutno, jelikož píseň patří i mezi mé oblíbené, chápu však rozhodnutí kapely ji na čas z repertoáru vyřadit. V koutku duše však doufám, že ji někdy v budoucnu zařadí zpět. Po hodině vystoupení, tedy v 18:45, se pak Zrní za bouřlivého potlesku naposledy rozloučili s olomouckým publikem, definitivně odešli do zákulisí a Horní náměstí se během chvíle vylidnilo.

Poletíme?1

Poletíme? měli v pátek 4.12.2015 na olomouckých Vánočních trzích svou premiéru. Brněnská kapela hraje original banjo punk future jazz country v turbošansónovém duchu. Ve svých textech si rovněž dokáže vyhrát s češtinou, někdy až lehce vulgárně. Založena byla v roce 2007 brněnským výtvarníkem a písničkářem Rudlofem Brančovským. Ten se stal jejím frontmanem a kromě zpěvu rovněž hraje na kytaru a banjo. Další obsazení je Jáchym Hájek – trubka, Pavel Križovenský – saxofon a příčná flétna, Vojta Konečný – housle, Ondřej Hájek – piano, Vít Kraváček – basová kytara, Michal Jež – bicí. Začátek jejich vystoupení byl naplánovaný už na 16:30, jelikož dvě hodiny po nich se měli na pódiu objevit ještě Fleret. Jenže se protáhlo zvučení, protože se dlouhou dobu nedařilo nazvučit housle. Tudíž se začátek koncertu posunul o čtvrt hodiny. Poletíme? se pustili do hraní s velkým elánem a přihlížející brzy na to menší zpoždění zapomněli. Svižná a úderná muzika mnoho lidí rozhýbala, přesto se mi páteční návštěva zdála o něco menší než ta čtvrteční na vystoupení Zrní. Bohužel téměř celý koncert provázely problémy se zvukem, muzikanti si skoro po každé písni na něco stěžovali a během jedné písně dokonce zvuk na chvíli vypadl úplně, takže hrály jen odposlechy na pódiu. Přesto si Poletíme? nenechali radost z koncertu vzít a užívali si ho. S prosbou o pomoc při zpívání jednoho z refrénu oslovili prodavačky od stánku s punčem, který stál nedaleko stage. Přislíbili, že si pak u nich po koncertě nějaké ten kaléšek také dají. Zpěvákovi dokonce přímo během vystoupení nabídl někdo z prvních řad rum, ten jej s lehkou nedůvěrou přijal a po doušku nezapomněl poděkovat. Píseň Fousy pak frontman věnoval nejen zarostlým mužům, ale i ženám, které si třeba tam dole nechávají narůst vánoční stromeček. Prostě o zábavu nebyla nouze, skupina zahrála většinu svých známých hitů jako jsou Lokomotiva, Holky pitomý, Ty jsi má, Flašinety a další. Název skladby Chlastáme na festivalu kapela pro jedno odpoledne přejmenovala na Chlastáme na náměstí. Lidé se bavili a výkon skupiny nezapomněli odměnit patřičným potleskem. Kolem půl šesté však kapela ohlásila poslední píseň. Po ní se sice s publikem rozloučili a udělali si i „selfíčko“, jenže po mohutném dožadování se přídavku od přihlížejicích nakonec přeci jen ještě na pódium zpět vystoupili a zahráli jednu píseň navíc. Ta však byla již opravdu tou poslední a muzikanti po ní nadobro odešli z pódia, možná zamířili právě na ten zmíněný kaléšek punče.

Poletíme?2

Vánoční trhy Olomouc patří již k tradiční akci, bez které si moho místních snad ani nedokáže Vánoce představit. A nejsou jen o tom punči, protože není nic lepšího než si k jeho pití poslechnout i nějakou tu příjemnou hudbu. Letos ještě na Horním náměstí vystoupí umělci jako Banjo Band Ivana Mládka, Jiří Schmitzer, Pavel Dobeš, Už Jsme Doma, Robert Křesťan a Druhá Tráva, David Spilka se Sabinou Křovákovou a mnoho dalších. Je tedy ještě pořád z čeho vybírat.

Kamil Dočkal

Příspěvek byl publikován v rubrice Reporty z koncertů a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář