Jak pařížské krveprolití ovlivnilo muzikanty po celém světě a kulturní dění v Evropě

V mnoha zemích je pátek třináctého považován za nešťastný den. Dokonce existuje chorobná obava z tohoto data zvaná paraskavedekatriafobie. Byl pátek 13. listopadu 2015 a v Paříži se odehrála série teroristických útoků, o kterých toho již bylo napsáno hodně. Já jsem se však rozhodl zaměřit na to, jaké následky tohle krveprolití přineslo pro hudební svět. Okamžitě po útocích totiž mnoho světových hudebníků projevilo vlnu soustrasti a podpory pozůstalým obětí a francouzskému lidu. Následovala však také bohužel série zrušených hudebních akcí nejen ve Francii, ale po celé Evropě. Kdo by se však divil.

plakat_EODM_Bataclan

Ve francouzské metropoli se onoho osudného večera odehrálo celkem sedm koordinovaných teroristických útoků. Ten nejkrvavější se udál v divadle Bataclan, které však slouží zároveň i jako koncertní sál. Podnik byl vystavěn v orientálním slohu a otevřen již 3. února 1865. Od té doby v něm vystoupilo mnoho slavných umělců a od 70. let minulého století si vysloužil označení legendární dějiště rockové hudby. V roce 1972 zde například poprvé společně vystupovali Lou Reed, John Cale a Nico, dřívější členové The Velvet Underground. Z jejich koncertu bylo pořízeno jedinečné živé album Le Bataclan ’72, které vyšlo až v roce 2004. Pátek 13. listopadu 2015 se však do historie tohoto obdivuhodného podniku zapíše černě. Toho večera se v sále, jehož kapacita je 1498 míst, odehrával beznadějně vyprodaný koncert americké rockové kapely Eagles of Death Metal, při kterém do něj vtrhli teroristé a začali pálit do bezbraných návštěvníků. Spekuluje se o tom, že klub si nevybrali pouze kvůli velkému počtu lidí. Bataclan totiž vlastní židovští majitelé, kteří zde hostili proizraelské akce. Výhružkám prý čelili již v minulosti.

Podle dostupných informací kapela stačila odehrát pouhých 6 songů. Během písně Kiss The Devil se v sále ozvaly první výstřely. Fanoušci si prý nejdříve mysleli, že se jedná o součást vystoupení. Nejednalo. Z později zveřejněného videa, které zachycuje moment, kdy se v sále rozezněla střelba, je vidět, že ani hudebníci nejdříve nevěděli, co se děje. Podle videa nejrychleji zareagoval jeden ze dvou zakládajících členů Jesse Hughes, který jako první zmizel v zákulisí. Druhý ze zakládajících členů Josh Homme, známý především z působení v kapele Queens of the Stone Age, se kvůli jiným pracovním záležitostem koncertu ani probíhajícího turné neúčastnil. Na videu je pak ještě vidět, jak kytarista Dave Cathing nevěřícně stojí na podiu, zatímco za ním se za svou bicí soupravu schovává bubeník Julian Dorio. Všichni členové kapely se pak zachránili útěkem skrze zadní východ, který se nacházel za podiem. Na ulici si pak údajně vzali taxík a odjeli do bezpečí. To byla vlastně jediná cesta z toho pekla, jelikož hlavní vchod hlídali útočníci. Z dalšího zveřejněného videa od novináře Daniela Psennyho je vidět, jak právě zadním východem prchají do bezpečí desítky návštěvníků. Během řádění teroristů na místě zemřelo 89 lidí. Mezi nimi byl mimojiné i třicetišestiletý Brit Nick Alexander, který prodával kapelní trička a ostatní upomínkové předměty.

Alexandrův přítel Miguel Benavides rozjel na crowfundingové stránce GoFundMe kampaň pro podporu rodiny zavražděného, kde se za pouhé dva dny vybralo přes 77 000 dolarů. Cílová částka přitom byla 25 000. Další internetová kampaň si klade za cíl dostat cover Save a Prayer od Eagles of Death Metal (původní verzi obstarala kapela Duran Duran) na čelo britské singlové hitparády. Podle jejích organizátorů byla spuštěna nejen na podporu kapely, ale také jako úcta obětem útoků. Píseň postupuje vzhůru i žebříčky na iTunes. Okamžitě po útocích pak na sociálních sítích začali vyjadřovat soustrast pozůstalým obětí a podporu celé Francii mnozí hudební velikáni jako například AC/DC, Kiss, Guns N´ Roses, Deftones, Foo Fighters, U2, Peter Gabriel, Flea z Red Hot Chili Peppers, Corey Taylor a Jay Weinberg ze Slipknot, Robert Trujillo z Metallicy, Scott Ian z Anthrax a mnoho dalších. Během svého sobotního koncertu ve Stockholmu pak pronesla k publiku emotivní řeč ohledně pátečních útoků zpěvačka Madonna. 

Bohužel tahle událost s sebou přinesla nejen zrušené francouzské koncerty, ale i celá turné. Jako první zrušila zbytek svého evropského turné právě kapela Eagles of Death Metal. Skupina přitom měla před sebou ještě 18 plánovaných vystoupení v městech jako jsou například Curych, Mnichov, Stockholm, Oslo, Vídeň, Řím, Barcelona, Lisabon a mnoha dalších. V Praze kapela vystoupila již 30. června. Stejný krok učinila další americká kapela Deftones, která měla vystoupit v klubu Bataclan nejen v sobotu a v neděli, ale i v pondělí. Všechny tři vyprodané koncerty však byly logicky po pátečních děsivých událostech zrušeny. Kapela následně na facebooku se smutkem oznámila, že ruší i zbytek svého evropského turné, které zahrnovalo ještě koncerty v Berlíně, Kolíně nad Rýnem a londýnské Wembley aréně. Ba co víc, skupina byla v Paříži již v pátek a někteří její členové dokonce navštívili onen osudný koncert Eagles of Death Metal. Naštěstí však podle zpěváka China Morena opustili akci s předstihem už po pár písních, a pak už jen na hotelu nevěřícně sledovali slet událostí. Deftones vysvětlili, že se nyní musí vrátit domů za svými milovanými a do Evropy se hodlají znovu podívat, až to bude vhodné. Další americkou skupinou, která po pátečním francouzském masakru byla nucena zrušit zbytek svého evropského turné, jsou věhlasní rockeři Foo Fighters. Kapela měla v sobotu vystoupit v Turíně, v pondělí v Paříži, o den později v Lyonu a nakonec ve čtvrtek v Barceloně. Ve vyjádření na facebooku uvedla, že momentálně kvůli uzavření hranic a mezinárodnímu smutku nemůže v turné pokračovat a s lítostí musí oznámit jeho vynucené zrušení. Rovněž skupina twenty one pilots zrušila zbytek letošního evropského turné. Na tom, že se do Evropy vrátí v únoru, se však prý nic nemění. Zbytek svého turné odvolal také Prince, kterého v Evropě čekalo ještě 16 vystoupení.

Mnoho umělců pak buď zrušilo nebo odložilo své plánované francouzské koncerty. Irové U2 měli v Paříži vystoupit 14. a 15. listopadu. Obě show měly být původně vysílány živě stanicí HBO, kapela je však byla nucena odložit na neurčito. Bono a spol. pak v sobotu navštívili místo před koncertním sálem Bataclan, kde položili květiny a vzdali hold obětem útoku. Motörhead byli nuceni přesunout termín svého plánovaného pařížského koncertu z 15. listopadu na 21. ledna. Kapela Simple Plan dokonce plánovala na pondělí 16. listopadu v Paříži tajné vystoupení, které však rovněž byla nucena odložit. Skupina se prý hodlá vrátit do Francie co nejdříve, dokonce možná už během tohoto týdne, bude-li to možné. In Flames zrušili svůj sobotní koncert ve městě Nancy. V neděli měla v Paříži vystoupit kapela Five Fingers Death Punch, která však byla nucena svůj koncert odložit na neurčito. V turné po Evropě však obě kapely pokračují. To samé se týká i skupiny Papa Roach, která byla nucena zrušit své koncerty v Paříži a Lille, avšak v koncertování hodlá pokračovat a do Francie se vrátit co nejdříve. Plánované pondělní vystoupení v Paříži zrušil i zpěvák Marilyn Manson, jehož evropské turné pokračuje ve středu v Bruselu.

Perličkou na závěr pak může být gesto kapely Coldplay. Ta měla v osudný pátek 13. listopadu na koncertu v Los Angeles představit nový materiál z připravované desky A Head Full Of Dreams, místo toho se však skupina rozhodla zahrát akustický set skládající se ze starého materiálu a coveru Imagine od Johna Lennona.

Kamil Dočkal

Příspěvek byl publikován v rubrice Kulturní okénko a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.