Rozhovor s Dirtyclean: „Veselým kvartetem jsme pořád! Na křtu našeho alba budeme rozdávat zvony na hajzl.“

Dirtyclean

Když jste naposledy v Palbě nahrávali v roce 2013, byli jste veselým kvartetem, jste jím pořád nebo proběhla nějaká změna v sestavě kapely? Případně nám prosím tu vaši veselou sebranku představ!

Ahoj, veselým kvartetem jsme pořád a v té samé sestavě, což je Matýsek – basa, Rybíz – bicí, Lucia – klávesy a já – kytara + zpěv.

Hrajete gothic-punk a pocházíte z hrabství Magorie, což čtenáři pochopí asi více, když si na vašem profilu na bandzone v sekci o kapele přečtou nevšedně veselý příběh o historii kapely, ve kterém navíc figuruješ jako hlavní postava. Jak tě ten příběh napadl?

Nenapadl, všechno je to do puntíku čistá pravda.

Při koncertech míváš na hlavě epesní paruku, odkud ji máš a jak tě vůbec napadlo v ní vystupovat? Nemáš někdy strach, že se ti pod ní na pódiu uvaří mozek?

Měla ji na hlavě mrtvola mého prapředka, kterou jsem vykopal na zahradě…prapředek šel do popelnice, paruku jsem si nechal. Toto jsem vykonal zcela záměrně v době, kdy mi začaly padat vlasy… Na pódiu to nějak vůbec nevnímám.

Dirtyclean2

Některé vaše písně jsou v češtině, jiné pro změnu v angličtině. A někdy má dokonce píseň anglický název, ale zpívá se v ní česky (mám na mysli song Love Kills z alba In Love – 2012). Kdo píše texty a co rozhoduje o tom, ve kterém jazyce píseň bude?

Texty píšu já, ale otázka jazyka není o nějakým rozhodnutí nebo tak…něják to prostě vyleze. Angličtinu jsem hodně používal dřív, ale teď dělám už jenom český věci. To ale neznamená, že anglicky už nikdy nic nenapíšu…uvidíme, co přijde.

Dirtyclean – Balónek:

Na kontě máte už taky dva videoklipy. Ten druhý na píseň Balónek se skládá ze záběrů z vašich živáků. Váš ale vůbec první klip k písni Uroboros je DIY záležitost a jsou v něm nastříhané i záběry ze známých filmů. Kdo přišel s tímto nápadem? Klip je pak krapet depresivní, ale o to asi šlo vzhledem k tomu, o čem se v písni zpívá, co? Přesto pak končí záberěm na usmívajícího se klučinu, takže nikdy není tak špatně, aby se tomu člověk nemohl pousmát?

U klipu Uroboros byl prvotní záměr natočit hlavně naše stíny, který by se promítly na plátno s nějakým podkladem, no a ten se musel nachystat samosebou dopředu…napřed jsem měl v hlavě jenom ty atomový hřiby atd. Když sem to začal stříhat, tak mě postupně napadaly ty další věci. A když to bylo hotový, líbilo se mi to tak, že jsem se to rozhodl občas použít i bez těch našich siluet do finální podoby. Depresivní to asi trochu je, ale nechybí tam ani nadsázka a k té skladbě to podle mě sedí docela dobře… Pokud jde o toho klučinu, tak když se pozornějc podíváš, uvidíš, že se usmívá během pohřbu… Jinak když se podíváš na film, z kterýho je ten záběr vystřiženej (the Omen), zjistíš, že chlapec je hluboko uvnitř docela rošťák:)) …takže o moc pozitivní konec taky nejde. Ale pousmát se dá vždycky…

Dirtyclean – Uroboros:

Teď už k nové desce. Jak dlouho jste ji nahrávali a jak nahrávání probíhalo? Na vašem facebookovém profilu jsem viděl, že pitný režim během nahrávacího procesu se dodržoval asi taky poctivě, co?

Desku jsme nahrávali zhruba týden s tím, že nějaký dva až tři dny se pak dodělávaly ještě nějaký zpěvy. Probíhalo to fajn, ve studiu byla uvolněná atmosféra, nasmáli jsme se královsky, taková ideální dovolená. Jasně, že z druhé strany to byl taky docela záhul, ale bez toho to nejde, když má pak ten výsledek za něco stát… Tak něco se vypilo, pravda. Ale konkrétní excesy vynechám…on by u toho člověk musel bejt.)

Kolik bude na albu celkem písní? Kolik z nich bude zpíváno v češtině, a kolik pak v angličtině? Spolupracovali jste na desce i s nějakými hosty?

Na albu bude deset věcí a všechno v češtině. Na nahrávání nám hostovala olomoucká zpěvačka DeeDee a bubeník olomouckých Zatrest – Janek, kterej nám tam zazpíval jednu speciální záležitost. Tímto bych jim taky rád veřejně poděkoval.)

Dirtyclean_zvony

Nová deska se bude jmenovat Zvony. Trvalo vám dlouho, než jste se na názvu alba shodli? Co má symbolizovat?

Né, to bylo hned a všem se to líbilo… Význam prozrazovat nechci, ten se dá vydedukovat z poslechu celé desky.

Křest je naplánovaný na 7.11.2015 v brněnské Melodce v rámci akce s názvem NIC PRO TEBE! vol.2, kterou pořádáte již druhým rokem. Jak se vydařil loňský premiérový ročník? Pozvi čtenáře na ten letošní! Na co všechno se můžou těšit?

První ročník se vydařil parádně, kapely parádně zahrály, všichni se bavili, schody se sjížděly na bobech, producírovaly se tam kreatůry v maskách budíku, piva, hovna a já nevím, čeho všeho ještě, rozhazovaly se vinyly s dechovkou a nakonec jsme zabalili celý Tembo (roztomilý podnik pod Melodkou) do smršťovací fólie…

Letos se můžete, kromě toho našeho křtu, tešit na kapely Výsměch? (gothic-rock co už to táhne od devadesátek), Ant Mafia (rokenrol z cajzlu se současnými nebo bývalými členy Barockers, Primitive Core, Unholy Preachers a Dirty Blondes) a v neposlední řadě Sfinkters (rokec z hané se členy Barockers, Lobotomie, LIC, Hnědá Značka a Laydown). Během večera bude i vyhlášení tEmboly – opět půjde o hodnotné ceny, zase bude nachystán absurdní kiosek (zde bude možno zdarma pořídit onu smršťovací fólii, nějakou tu masku a další blbosti),no a ve finále bude oldies afterparty… Takže přijď milý čtenáři… a pokud se ti poštěstí dojít mezi prvními třiceti platícími, zdarma vyfasuješ zvon na hajzl pro radost.

Pozvánka na křest alba Zvony:

Na závěr prosím prozraď, jaké jsou vaše plány do budoucnosti. Třeba nějaký nový klip nebo jen koncertovat, koncertovat a koncertovat?

Teď máme rozpracovaný klipy ke dvěma skladbám z desky, tak to snad do křtu stihnem vypustit do světa… Jinak bychom rádi zase hráli živě co to pude, tak uvidíme, co bude.)

Díky za rozhovor.)

Užitečné odkazy:

Bandzone – http://bandzone.cz/dirtyclean

Veselý příběh o vzniku kapely (v sekci Bio a Historie): http://bandzone.cz/dirtyclean?at=info

Rozhovor z roku 2013: http://studiopalba.cz/rozhovory/r-dirtyclean.html

Facebook – https://www.facebook.com/Dirtyclean.Magoria?fref=ts

Křest alba Zvony: https://www.facebook.com/events/129302950753954/

Kamil Dočkal

Martin DeMagoria (frontman Dirtyclean)

Příspěvek byl publikován v rubrice Reporty ze studia a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Rozhovor s Dirtyclean: „Veselým kvartetem jsme pořád! Na křtu našeho alba budeme rozdávat zvony na hajzl.“

  1. Pingback: Jak pařížské krveprolití ovlivnilo muzikanty po celém světě a kulturní dění v Evropě |

Napsat komentář